Светът преживя първата година в историята си с глобални температури над 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, обявиха учени. Данните са потвърдени и от Службата за изменение на климата на Европейския съюз Коперник, която отбеляза, че изменението на климата повишава температурата на планетата до нива, непознати до момента на съвременния свят, предава reuters.com.
„Траекторията е просто невероятна“, казва директорът на Коперник Карло Буонтемпо, описвайки как всеки месец през 2024 г. е бил най-топлият или вторият най-топъл за този месец от началото на записите.
Средната температура през 2024 г. е била с 1,6 градуса по Целзий по-висока отколкото през 1850-1900 г., “прединдустриалният период”, преди хората да започнат да изгарят в толкова голям мащаб изкопаеми горива, отделящи въглеродени емисии.
“Последната година бе най-топлата от началото на записите, както и всяка от последните десет години бе сред десетте най-топли в историята”, отбелязват от Службата за изменение на климата на ЕС.
Метеорологичната служба на Великобритания оцени средната температура през миналата година на 1,53 градуса по Целзий. Американски учени също ще публикуват своите климатични данни за 2024 г.
Климатичните промени вече могат да се усетят на всеки континент
Правителствата обещаха съгласно Парижкото спораумение от 2015 г. да се опитат да предотвратят покачването на средните температури над 1,5 градуса по Целзий, за да избегнат по-тежки и скъпи климатични бедствия.
“Първата година над 1,5С не нарушава тази цел, която измерва дългосрочната средна годишна температура. Нарастващите емисии на парникови газове означават, че светът е на път скоро да надмине целите на Парижкото споразумение, но не е твърде късно за страните да намалят емисиите и да избегнат покачването на затоплянето до катастрофални нива”, допълва Буонтемпо, подчертавайки, че ние имаме силата да променим траекторията отсега нататък.
Въздействието на изменението на климата вече може да се усети на всеки континент, засягайки хората от най-богатите до най-бедните страни на земята. Горските пожари, бушуващи в Калифорния тази седмица убиха най-малко 5 души и разрушиха стотици домове.
През 2024 г. Боливия и Венецуела също пострадаха от катастрофални пожари, докато проливни наводнения удариха Непал, Судан и Испания, а горещите вълни в Мексико и Саудитска Арабия убиха хиляди.
Изменението на климата влошава бурите и проливните дъждове, тъй като по-горещата атмосфера може да задържи повече вода, което води до интензивни валежи. Количеството водна пара на планетата достигна рекордни нива през 2024 г. Концентрациите в атмосферата на въглероден диоксид, основният парников газ, също достигнаха нов връх.
На този фон политическата воля за инвестиране в ограничаване на емисиите в някои страни намалява. Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари, нарече изменението на климата измама, въпреки глобалния научен консенсус, че е причинено от човека и ще има тежки последици, ако не се обърне внимание.
САЩ претърпяха 24 климатични и метеорологични бедствия през 2024 г., при които стойността на щетите надхвърли 1 милиард долара, включително ураганите Милтън и Хелене, според Националната администрация за океаните и атмосферата. Температурите в началото на 2024 г. получиха допълнителен тласък от Ел Ниньо, модел на затопляне на времето, който сега се насочва към по-хладния аналог Ла Ниня.