Неделя, 21 юли, е бил най-горещият ден, регистриран някога, според предварителните данни от Службата за изменение на климата на Европейския съюз Коперник, която проследява подобни глобални метеорологични модели от 1940 г. насам, съобщава Ройтерс.
Глобалната средна повърхностна температура на въздуха в неделя е достигнала 17,09 градуса по Целзий, малко по-висока от предишния рекорд, поставен миналия юли от 17,08 C.
През този месец горещи вълни връхлетяха големи части от Съединените щати, Европа и Русия.
Според Карло Буонтемпо, директор на Коперник, има голяма вероятност още през тази седмица постижението от неделя да бъде надхвърлено, тъй като екстремните жеги продължават в цял свят.
„Такива температурни пикове са склонни да се групират заедно“, обяснява Буонтемпо.
Очакват се нови рекорди
Миналата година четири поредни дни счупиха рекорда за най-горещ ден – от 3 юли до 6 юли. Основна причина за това е изменението на климата, предизвикано от изгарянето на изкопаеми горива и причиняващо екстремни горещини в Северното полукълбо.
Всеки месец от юни 2023 г. насам вече е класиран като най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец от предишни години.
Някои учени прогнозират, че 2024 г. може да надмине 2023 г. като най-горещата в историята, тъй като изменението на климата и естественият метеорологичен феномен Ел Ниньо, който приключи през април, повишиха температурите значително.
„Вследствие на увеличаващите се парникови газове в атмосферата е логично да очакваме нови рекорди през следващите няколко месеца и през следващите няколко години“, смята Буонтемпо.
Учени и защитници на околната среда отдавна призовават глобалните лидери и по-богатите страни постепенно да премахнат и да прекратят зависимостта от изкопаеми горива, за да предотвратят катастрофалните последици от изменението на климата, включително зачестилите горещи вълни.