В ранните часове на неделя сутринта най-накрая на преговорите за климата COP29 беше постигната договорка богатите страни да плащат на развиващите се страни по 300 милиарда долара годишно до 2035 г., за да им помогнат да се справят с последиците от климатичната криза.
По-рано на конференцията в столицата Азербайджан Баку беше оповестено, че най-уязвимите страни се нуждаят от 1,3 трилиона долара годишно, за да се адаптират и да се борят с последиците от изменението на климата. Така че крайната цифра беше критикувана от мнозина.
Индия обвини председателството на COP29, че е договорило „мизерната сума, без да чуе съпротивата на страната срещу нея“. Нигерия нарече цифрата „шега“. А Малави каза, че за най-слабо развитите страни това „не е амбициозно“.
Други казват, че всяка сделка е по-добра от липсата на сделка, като се има предвид, че изглеждаше, че преговорите могат да се провалят, след като развиващите се страни напуснаха залата, когато бяха предложени 300 милиарда долара, като казаха, че техните „нужди са известни и се игнорират“.
Какви са петте основни изводи от двуседмичните преговори за климата?
Сделка COP29: На ход са богатите държави
Сделката на COP не означава нищо, ако богатите страни не съберат обещаните пари. В споразумението се посочва, че 300 милиарда долара ще дойдат от „всички публични и частни източници“. Съгласно рамка, създадена от ООН през 1992 г., 23 развити страни – плюс Европейският съюз – които са исторически отговорни за най-много емисии, нагряващи планетата, са задължени да дадат своя принос към финансирането на климата.
Наред с правителствата се очаква, че международните мегабанки, като Световната банка, ще помогнат да се плати сметката. Компаниите и частните инвеститори също трябва да последват примера за насочване на пари към действия в областта на климата.
„Тази нова финансова цел е застрахователна полица за човечеството на фона на влошаващите се климатични въздействия, засягащи всяка страна. Но като всяка застрахователна полица – тя работи само – ако премиите са платени в пълен размер , и обещанията трябва да бъдат спазени, за да защитим милиарди животи“, заяви изпълнителният секретар на ООН по изменението на климата Саймън Стийл.
За какво ще се използва финансирането за климата от COP29?
Развиващите се страни са най-силно засегнати от изменението на климата и в същото време най-малко подготвени да се справят с него. Парите, които ще получат, вероятно ще бъдат използвани в две основни направления: подготовка за въздействието на изменението на климата и преход от изкопаеми горива, произвеждащи емисии.
Подготовка или адаптация, както често се нарича, означава проекти като изграждане на домове и пътища, които са по-устойчиви на екстремни метеорологични условия като наводнения. Или изграждане на нови язовири, когато настъпи суша, като тази, която опустоши Южна Африка през по-голямата част от тази година. Тази част е и за превръщането на критични индустрии като земеделието в по-устойчиви.
След това, за да произведат по-малко емисии, те ще похарчат парите за инсталиране на слънчева и вятърна енергия и други възобновяеми източници, както и ще направят индустриите по-малко замърсяващи. Въпреки че е широко признато, че преминаването на производството на енергия от изкопаеми горива е от решаващо значение, за развиващите се страни е много трудно да намерят пари за това.
Нов въглероден пазар
Въпреки че конференцията беше окачествена предварително като „финансов COP“, на масата за преговори имаше и други проблеми. Сред тях беше нов набор от правила, които бяха договорени на глобалния пазар на въглеродни емисии, сделка, която беше подготвяна почти десетилетие. Споразумението създава глобален пазар за страните да купуват и продават въглеродни кредити.
„Въглеродните пазари не са някаква тайнствена бюрокрация на ООН. Те помагат на страните да изпълняват своите планове за климата по-бързо и по-евтино, намалявайки емисиите“, обясни Саймън Стийл.
Въглеродните кредити се създават чрез проекти като засаждане на дървета или изграждане на вятърни паркове в по-бедна страна, които получават един кредит за всеки намален метричен тон емисии. Държавите и компаниите могат след това да купуват тези кредити, за да помогнат за постигането на целите си в областта на климата.
Новоприетите правила създават два различни типа пазари. Първият – известен като член 6.2 – регулира двустранната търговия с въглеродни емисии между страните, докато член 6.4 създава глобален механизъм за кредитиране за страните да продават намаления на емисиите.
„Далеч сме от намаляване наполовина на емисиите през това десетилетие, но напредъкът с въглеродните пазари на COP29 ще ни помогнат да се върнем в тази надпревара“, смята Стийл.
Климатичните планове за следващата година ще бъдат ключови
До февруари 2025 г. всички страни трябва да представят нови планове за това как ще намалят емисиите си и ще се адаптират към ефектите от изменението на климата, известни като национално определени приноси (NDC). Това ще бъде следващият голям маркер след COP за това как се справяме по пътя към нетната нула.
Някои държави представиха своите планове по време на COP29, като Обединеното кралство, Бразилия и ОАЕ бяха похвалени за амбициозните си цели.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, силен застъпник за бързи действия в областта на климата, призова страните от Г-20 да покажат засилена амбиция в своите планове.
„Националните климатични планове трябва да обхващат всички емисии и цялата икономика, да ускорят постепенното премахване на изкопаемите горива и да допринесат за целите на енергийния преход, договорени на предишната конференция COP28 – възползвайки се от предимствата на евтините, чисти възобновяеми източници. Краят на ерата на изкопаемите горива е икономическа неизбежност. Новите национални планове трябва да ускорят промяната и да помогнат да се гарантира, че тя идва със справедливост“, заяви Гутериш.
COP30 – „конференцията на конференциите“
Следващият COP ще бъде след една година в Белем, Бразилия. Какво да очакваме? Пратеникът на страната по въпросите на климата Ана Тони каза пред АФП, че „Бразилия няма да се свени да призове за справедлив преход към спиране на изкопаемите горива.
Много активисти обаче отсега подготвят протести. COP30 ще бъде третата поредна година, в която преговорите за климата се провеждат в страна, която планира да разшири местното производство на изкопаеми горива.
Марина Силва, бразилският министър на околната среда и изменението на климата, заяви в Баку, че разговорите ще бъдат COP30 ще бъде „конференцията на конференциите“.
„На COP30 нашата цел ще бъде да направим необходимото, за да поддържаме 1,5C в обхват“, обеща тя.