Шест европейски държави обещаха нови средства за най-големия световен фонд за биоразнообразие, който си осигури 200 милиона евро, предава Евронюз.
Австрия, Дания, Франция, Германия, Норвегия и Обединеното кралство обявиха ново финансиране на срещата на върха на ООН за биоразнообразието, COP16, която в момента се провежда в Колумбия.
Глобалният рамков фонд за биоразнообразие (GBFF) беше един от ключовите резултати от Споразумението Кунмин-Монреал, сключено на предишната COP15 през 2022 г.
Обединеното кралство, Германия, Испания и Люксембург преди това вече бяха допринесли за GBFF, който стартира миналата година. Европейските държави вече съставляват осем от 12-те донори на фонда, които включват също Канада, Япония, Нова Зеландия и – в необичайна проява на лидерство от поднационално правителство – Квебек.
„Тук става дума за пари и морал. Послание за надежда и глобална солидарност. Знаем, че сега фондът е необходим повече от всякога. Нуждаем се усилията да бъдат капитализирани, за да позволим на ресурсите да потекат спешно към националното прилагане на Глобалната рамка за биоразнообразието“, заяви изпълнителният секретар на Конвенцията за биологичното разнообразие Астрид Шомейкър на конференцията в Кали.
Как финансирането помага за опазването на биоразнообразието?
GBFF получава парични средства за държави и общности, работещи за опазване, възстановяване и гарантиране на дългосрочното здраве на диви видове и екосистеми.
Организиран от Глобалния екологичен фонд, той събира дарения от всички източници, включително публични, частни и филантропи.
През юни 2024 г. GBFF одобри първите проекти на фонда в Бразилия, Фиджи, Габон и Мексико. Проектът в Мексико, например, ще подкрепи националните защитени територии в услуга на целта „30×30“ на GBFF за защита на 30% от планетата до 2030 г.
Общо 24 развиващи се страни в момента имат достъп до подкрепа от фонда, като други 18 „безвъзмездни средства за подготовка на проекти“ също са одобрени това лято.
Фондът има за цел 20% от финансовата си подкрепа да се ръководи от коренното население и местните общности, за които изследванията постоянно показват, че са най-добрите пазители на природата.
Кои европейски държави са допринесли най-много за фонда за биоразнообразие?
Ето средствата, които европейските държави са обещали на Глобалния рамков фонд за биоразнообразие досега:
- Германия ще внесе 50 милиона евро в GBFF през 2024 г. В допълнение към вноската от 40 милиона евро от 2023 г., общото подпомагане от страната възлиза на 90 милиона евро.
- Обединеното кралство внася 54 милиона евро в GBFF в допълнение към приноса си от 10 милиона паунда от 2023 г. – общо около 66 милиона евро.
- Дания допринася с 13,4 милиона евро тази година.
- Норвегия ще допринесе с около 12,7 милиона евро след одобрение от парламента.
- Испания обеща 10 милиона евро на GBFF по-рано тази година.
- Люксембург също обеща 7 милиона евро за фонда на Асамблеята на ООН по околната среда през февруари.
- Франция обяви, че ще допринесе с 5 милиона евро през 2024 г.
- Австрия внася 3 милиона евро в GBFF в очакване на окончателно вътрешно одобрение.
Допълнителни обещания от Канада, Япония, Нова Зеландия и Квебек добавиха 163 милиона долара (196 милиона евро) към фонда тази седмица.
„За по-малко от една година GBFF премина от стартиране към пълноскоростно функциониране, с вече прегледани, одобрени и финансирани проекти и много други в процес на подготовка. Нарастващият брой правителства, които допринасят за GBFF, е знак за неговия импулс“, казва главният изпълнителен директор на Глобалния екологичен фонд (GEF) Карлос Мануел Родригес.