Институционалните инвеститори бързо увеличават фокуса си върху инвестициите, свързани с ESG. Проучване сред 250 институционални инвеститори на Cushman & Wakefield установява, че 60% отчитат по-висока доходност от ESG инвестиции, докато 78% са готови да плащат по-високи такси за тези фондове, съобщава esgnews.com.
Този скок в ESG инвестициите трансформира начина, по който бизнесът на недвижимите имоти разпределя капитала, като компаниите, които демонстрират силни ESG резултати, привличат повече инвестиционни капитали.
„Институционалните инвеститори показват повишено търсене на имоти със силно управление и дейности, свързани с ESG“, се подчертава в доклада.
Докладът за мегатенденциите в устойчивото развитие на Cushman & Wakefield подчертава нарастващото търсене на устойчиви финансови продукти. Заемите, свързани с устойчивост, сега представляват 90% от глобалното устойчиво кредитиране, което стимулира корпоративния растеж в зелените финанси.
Стандарти за ефективност на сградите
Въвеждането на стандартите за ефективност на сградите (BPS) поставя нови стандарти за енергийна ефективност и устойчивост в недвижимите имоти. Те имат за цел да подобрят въздействието на сградите върху околната среда чрез регулиране на потреблението на енергия, въглеродните емисии и цялостното представяне. Тъй като все повече правителства приемат BPS, компаниите трябва да адаптират своята инфраструктура и портфейли от недвижими имоти, за да отговорят на тези изисквания.
„Секторът на имотите представляваше над 8% от пазара на устойчиво финансиране през 2022 г.“, подчертавайки нарастващата роля на недвижимите имоти в трансформацията на устойчивостта”, се посочва в доклада.
Задължително отчитане нa ESG
С нарастването на задължителните изисквания за отчитане на ESG в световен мащаб, от компаниите все повече се изисква да разкриват своите показатели за въздействие върху околната среда и обществото.
Правителствата и регулаторите настояват за по-голяма прозрачност, като държат компаниите отговорни за техните усилия за устойчивост. Неспазването на тези стандарти за докладване може да доведе до финансови санкции и увреждане на репутацията.
„Компаниите, които интегрират задължителното отчитане на ESG в своята стратегия, са в по-добра позиция да управляват риска и да се възползват от нови възможности“, се отбелязва в доклада.
Енергиен преход
Глобалното преминаване към нисковъглеродна икономика води до големи промени в индустриите. Компаниите инвестират сериозно във възобновяеми енергийни източници и прилагат стратегии за декарбонизация, за да намалят въглеродния си отпечатък.
Тази тенденция е особено разпространена в сектори като производство, енергетика и транспорт, където намаляването на емисиите е от решаващо значение за дългосрочната устойчивост.
„Декарбонизацията вече не е избор. Това е необходимост за предприятията, които се стремят да останат конкурентоспособни в променящия се свят“, според доклада.
Партньорство с наематели чрез зелен лизинг
Практиката на зеления лизинг (Green Leasing) се превръща в стратегически инструмент за компании, които се стремят да си партнират с наемателите за постигане на целите за устойчивост.
Зелените лизингови договори включват специфични клаузи, които изискват от наемателите да се придържат към ESG критериите, като енергийна ефективност, намаляване на отпадъците и устойчиво снабдяване. Тези договори за наем съгласуват целите на наемодателя и наемателя, като насърчават сътрудничеството по инициативи за устойчивост.
„Екологичните лизингови договори са от решаващо значение за привеждането в съответствие на целите на наемодателя и наемателя и за стимулиране на колективни действия за постигане на ESG цели“, се подчертава в доклада.
Дигитална трансформация
Дигиталната трансформация играе решаваща роля за напредъка на ESG инициативите. Компаниите използват технологии като IoT (Интернет на нещата), AI (Изкуствен интелект) и анализи на данни, за да наблюдават и подобряват ефективността си в областта на устойчивостта. От проследяване на въглеродните емисии до оптимизиране на потреблението на енергия, дигиталните инструменти подобряват способността на компаниите да постигат ефективно целите на ESG.
„Дигиталните технологии помагат на компаниите да вземат решения, базирани на данни, за да постигнат измерими ESG резултати“, се посочва в доклада.
Намаляване на климатичния риск
Тъй като свързаните с климата бедствия нарастват, компаниите дават приоритет на оценката на климатичния риск и смекчаването му като част от своите по-широки стратегии за екологично и социално управление.
Бизнесът разработва планове за смекчаване на рисковете, свързани с екстремни метеорологични явления, покачване на морското равнище и други климатични въздействия. Тези усилия не само защитават активите, но и запазват дългосрочната жизнеспособност на компаниите в уязвими региони.
„Оценяването и смекчаването на климатичния риск е от съществено значение за дългосрочната устойчивост. Компаниите, които не предприемат действия, са изложени както на оперативни, така и на финансови рискове“, се акцентира в доклада.
Пътят напред: Използване на ESG за конкурентно предимство
Привеждайки се в съответствие с тези тенденции, компаниите могат не само да намалят рисковете, но и да се възползват от възможностите, предоставени от глобалното преминаване към устойчивост.
Тъй като 88% от анкетираните инвеститори очакват мениджърите на активи проактивно да подобрят своите ESG програми, бизнесите, които изпреварват тези тенденции, ще бъдат в добра позиция за бъдещ растеж.
„Бъдещето на корпоративния растеж ще принадлежи на компании, които могат не само да говорят за ESG, но и да демонстрират реално, измеримо въздействие“, заключава докладът.
Тъй като ESG се превръща в критичен елемент от корпоративната стратегия, моментът за действие е сега.