Почти две трети (63%) от компаниите в световен мащаб са много или изключително уверени, че ще бъдат готови да се отчитат съгласно Директивата на ЕС за докладване на корпоративната устойчивост (CSRD) навреме, като този процент е най-висок за холандските компании (79%). Това показва Глобалното проучване за CSRD на PwC за 2024 г., проведено сред повече от 500 висши ръководители и бизнес професионалисти, включително ръководители по финанси, устойчивост и риск.
Въпреки още по-високите нива на доверие за тези компании, които трябва да докладват след шест месеца (72%), по-малко от половината са завършили ключови дейности, като потвърждение на опциите за докладване (39%), двойна оценка на съществеността (38%) и валидиране на наличността на данни (20%).
Анкетираните вярват, че CSRD ще облагодетелства компанията им до голяма степен чрез екологични резултати (51%), подобрена ангажираност със заинтересованите страни (49%) и намаляване на риска (48%). Почти една трета смятат, че ползите от CSRD до голяма степен ще включват ръст на приходите (28%) или спестяване на разходи (26%). Очакванията за финансови ползи са по-високи за компаниите, които са по-близо до крайния си срок за отчитане, като 38% от компаниите, които трябва да докладват през финансовата 2025 г., очакват да се възползват до голяма степен чрез ръст на приходите и 34% чрез спестяване на разходи.
„Повечето компании, които започват да работят със CSRD, започват да оценяват повече обосновката зад него. Те го намират за предизвикателство, но ценят новите прозрения и се фокусират върху темите за устойчивост“, казва Александър Спек, ръководител на практиката за устойчивост на PwC Холандия.
Разбирането намалява плашещата природа на CSRD
Компаниите, които трябва да докладват през 2025 г., са по-оптимистично настроени от тези с краен срок до 2026 г., тъй като познаването на стандартите за отчетност нараства.
„Хубаво е да видим, че по-голямата част от компаниите наистина приемат предизвикателството на CSRD. Да започнеш рано с правилния екип е от решаващо значение за справянето с това предизвикателство“, отбелязва Карин Мейер, специалист по отчитане на устойчивото развитие в PwC.
Повече от три четвърти (79%) от компаниите със седалище извън ЕС и 74% със седалище в рамките на ЕС смятат, че CSRD е или ще доведе до лидерство на компанията, отчитайки в по-голяма степен устойчивостта при вземането на решения. От респондентите от компании със седалище в 38 държави и територии, 75% вече планират да докладват на ниво консолидирана група, включително операции извън ЕС.
Въпреки че резултатите от проучването показват доверие в докладването за устойчивост, респондентите посочват и пречки пред прилагането. Най-голямото притеснение, посочено от анкетираните, е наличието и качеството на данните (59%). Само една пета от компаниите, които трябва да докладват през финансовата 2025 година, са потвърдили наличността и пълнотата на данните за своите оповестявания.
Електронните таблици са най-често използваният инструмент (74%), в сравнение с 26%, използващи централизирано съхранение на данни за устойчивост и 20%, използващи AI, въпреки че повече имат планове да използват тези инструменти в бъдеще.
Ролята на CSRD при вземането на решения
Подготовката за докладване съгласно Директивата на ЕС за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD) кара компаниите да придават по-голяма тежест на устойчивостта в бизнес решенията. Около три четвърти от компаниите, които се готвят да подадат документи съгласно директивата, включително тези със седалище извън ЕС, казват, че вземат предвид устойчивостта в по-голяма степен при вземането на решения или че планират да го направят.
Оптимизмът относно ползите от CSRD нараства с напредването на внедряването. Респондентите съобщават за висока увереност по теми, които обикновено са включени в съществуващите оповестявания, като работна сила (75%), бизнес поведение (75%) и изменение на климата (60%), но те са много по-малко уверени в способността си да изпълнят изискванията за докладване на по-малко познати теми като биоразнообразие (35%), замърсяване (43%) и работници във веригата на стойността (44%).
Проучването установява, че 76% вярват, че CSRD има или ще доведе до лидерство на компанията, като се има предвид устойчивостта
„С наближаването на обратното броене до съответствие със CSRD е положително да видим, че компаниите са до голяма степен уверени, че ще бъдат готови да докладват. Въпреки това има още много да се измине, като мнозинството се бори със сложни предизвикателства, особено количеството и качеството на данните, необходими не само за техните собствени операции, но и по цялата им верига на стойност. Тъй като CSRD по същество изисква отчитането за устойчивост да бъде наравно с финансовото отчитане, водещите ръководители признават, че информацията за устойчивост трябва да е налична, точна и готова за одит: не само еднократно, но и ежегодно. Глобалното въздействие на CSRD показва колко е важно да се стигне до глобална базова линия на стандартите за отчитане, за да се намали сложността и да се подобри сравнимостта”, коментира Надя Пикар, Глобален лидер по отчитане, PwC Германия.