08.09.2024

7 тревожни факта от замърсяването на околната среда с пластмаса

Всяка година в света се генерират 400 милиона тона пластмасови отпадъци, като 60% от тях попадат в околната среда или на сметищата. Нашето безразсъдно използване и потребление на пластмаса е накарало света да генерира приблизително 400 милиона тона пластмасови отпадъци всяка година, съобщава esgnews.com.

САЩ са водещи в производството на пластмасови отпадъци

САЩ оглавяват списъка на пластмасовите замърсители, произвеждайки 42 милиона метрични тона пластмасови отпадъци годишно. Тази цифра е почти двойно по-голяма от тази в Китай и повече от общото производство на всички страни от Европейския съюз взети заедно. Доклад на Конгреса на САЩ подчертава, че „1,13-2,24 милиона метрични тона от тези отпадъци изтичат в океаните и околната среда всяка година“.

Над 8 милиона тона пластмаса навлизат в океаните всяка година

Всяка година повече от 8 милиона тона пластмаса навлизат в океаните, заплашвайки морския живот и екосистемите. Тревожно е, че 40% от повърхността на океана сега е покрита с пластмасови отпадъци и без значителна намеса „ще има повече пластмаса, отколкото риба в океана веднага след 2030 г.“, предупреждават учените.

Бъдещи прогнози

Ако настоящите тенденции се запазят, замърсяването на океана с пластмаса се очаква да достигне 29 милиона метрични тона годишно до 2040 г. Въпреки това, намаляването на производството на чиста пластмаса и подобряването на управлението на отпадъците може да намали тази цифра с 80%.

„Възможно е да се намали 80% от това замърсяване чрез намаляване на растежа на производството на чиста пластмаса, подобряване на системите за събиране на отпадъци и инвестиране в рециклируема пластмаса.“, подчертава докладът.

Въздействие върху дивата морска природа

Замърсяването с пластмаса не е просто дразнене на очите; това е смъртоносно. Приблизително 100 000 морски животни умират от пластмасово заплитане всяка година. Само изоставените риболовни съоръжения внасят между 500 000 и един милион тона отломки в океана годишно, което води до смъртни случаи от заплитане и поглъщане.

Човешка консумация на пластмаса

Замърсяването с пластмаса навлезе дори в нашата хранителна верига. Хората поглъщат около пет грама пластмаса седмично, приблизително еквивалентно на капачка на бутилка. През целия живот тази консумация добавя до 44 паунда пластмаса. Инфографика на Reuters от 2019 г. илюстрира че „хората поглъщат около пет грама пластмаса всяка седмица – еквивалентно на около половин купа с ориз.“

Емисии на парникови газове

Производството на пластмаса допринася значително за емисиите на парникови газове. В САЩ то генерира 232 милиона метрични тона парникови газове годишно – цифра, която трябва да надмине емисиите от въглищни централи до 2030 г. Производството на пластмаса изисква фракинг на газове, което отделя големи количества метан, мощен парников газ.

Пандемията изостри пластмасовата криза

Приблизително 25 900 тона пластмасово замърсяване са навлезли в океана поради увеличеното използване на маски за еднократна употреба и ЛПС.

„Това значително увеличение на потреблението на пластмаса е довело до 8,4 милиона тона пластмасови отпадъци, генерирани от началото на пандемията“, показват изследванията.

Замърсяването с пластмаса е критичен проблем, който изисква незабавни действия. От океаните до нашите чинии за вечеря, широко разпространеното въздействие на пластмасовите отпадъци е неоспоримо. Справянето с тази криза изисква глобално сътрудничество и ангажимент за намаляване на производството на пластмаса и подобряване на системите за рециклиране.