20.08.2024

70% от земята в Сицилия е изложена на риск от опустиняване

Сицилия се бори с една от най-сериозните водни кризи в историята си. Островът, най-големият и най-населеният в Средиземно море, където през 2021 г. беше достигната европейска рекордно висока температура от 48,8C, е изложен на риск от опустиняване. През последните шест месеца на 2023 г. са паднали само 150 мм дъжд, а през май правителството в Рим обяви извънредно положение, пише theguardian.com.

Подобно на много части от Южна Европа, Сицилия се оказва между недостига на вода и нарастващия поток от туристи, които, въпреки допълнителния натиск върху ресурсите, остават оценени като един от основните двигатели на икономиката.

„Туристическите дестинации в Южна Европа, като Испания и Сицилия, винаги са били популярен избор сред пътешествениците. Средностатистическият турист търси слънцето, независимо от липсата на вода, и изисква водата да е лесно достъпна. Свръхтуризмът увеличава натиска върху и без това оскъдните водни ресурси на Сицилия с неизбежни последици за околната среда”, казва Кристиан Мълдър, професор по екология и климатични спешни случаи в университета на Катания.

70% от земята е изложена на риск от опустиняване

Поради извънредната климатична ситуация, според Италианския национален съвет за научни изследвания, зашеметяващите 70% от Сицилия са изложени на риск от опустиняване. Повечето от езерата на острова вече са почти пресъхнали. Изкуственото езеро Фанако, в централна Сицилия, някога е имало капацитет от 20 милиона кубически метра вода, но днес побира само 300 000. Сведени до обикновени кални локви, резервоарите излъчват силна миризма на мъртва и гниеща риба.

Според Националната асоциация на съвета за селскостопански води някои резервоари, предназначени за питейна вода, са работили само с 10% от капацитета си през март.

„Това е безпрецедентна суша“, казва губернаторът на Сицилия Ренато Шифани.

В съчетание със сушата летните горски пожари също унищожават растителността. Миналата година, според оценка на регионална агенция за гражданска защита, пожарите са причинили щети на стойност над 60 милиона евро, като над 693 хектара гори на острова са засегнати. В понеделник и вторник най-малко 10 пожара из целия остров са унищожили десетки хектари борови гори и земеделски земи.

Мащабът на предизвикателството за местните е голям

Температурите се повишават до над 40C през светлата част на деня, а вече няма и питейна вода за добитъка. Според асоциацията на младите земеделски предприемачи сушата прогонва младите сицилиански фермери от острова, докато десетки животновъди са били принудени да продадат или да заколят добитъка си.

Въпреки водната криза, многото хотели в Сицилия остават оживени, улиците на големите градове гъмжат от туристи, ресторантите и плажовете са пълни с хиляди хора. Има дълги опашки за посещение на музеи, църкви и паметници. Данни на Data Appeal Company показват, че на двете основни сицилиански летища, Палермо и Катания, има увеличение на полетите до острова през август, съответно с 20% и 16% спрямо миналата година.

Някои хотели и пансиони със закуска са се подготвили предварително за сухия сезон, като са инсталирали резервоари за вода, докато други е трябвало да прибегнат до услуги на частни камиони за вода, за да напълнят резервоарите си за своя сметка.

„Докато големите хотели в засегнатите от сушата райони, като провинция Агридженто, разполагат с набор от инфраструктура, за да осигурят вода на своите гости, по-малките предприятия с по-малко ресурси страдат“, казва Мълдър.

Традиционно питейната вода на острова се доставя от водоносни пластове, подземни скални слоеве, наситени с вода, докато водата за селското стопанство се съхранява в големи резервоари, построени след Втората световна война. И двете системи разчитат на зимните валежи, които са все по-оскъдни. И в продължение на три десетилетия основната поддръжка на напоителната мрежа е пренебрегвана.