Приблизително три четвърти от публичните компании планират да инвестират в нови технологии или инструменти, за да улеснят и подобрят възможностите за разкриване на ESG през следващата година. Това показва ново проучване на Deloitte, проведено сред 300 ръководители от сферата на финансите, устойчивостта, счетоводството и юридически лица в компании, с приходи над 500 млн. долара в различни сектори, съобщава esgtoday.com.
Качеството на данните остава най-голямото предизвикателство за компаниите. Докладът подчертава ключовите стъпки, които компаниите предприемат, за да се подготвят да отговорят на нарастващите изисквания за отчитане на ESG, най-вече инвестиции в технологии и човешки ресурси.
74% от респондентите смятат, че техните компании много вероятно ще инвестират в нови технологии или инструменти, за да позволят по-навременно и по-качествено разкриване на информация, и почти всички, 99%, вече са или планират да подобрят вътрешните механизми за насърчаване на готовността за бъдещи изисквания за разкриване на информация.
Повече от три четвърти от респондентите казват, че са създали нови роли и отговорности, за да се подготвят за повишени регулаторни изисквания или изисквания за разкриване на ESG.
Формиране на многофункционални ESG екипи
Една от ключовите области на свързаното с устойчивостта развитие, подчертана от проучването, е формирането на многофункционални ESG екипи в много компании. 52% от респондентите съобщават, че вече имат такива екипи, а почти всички останали, 46%, съобщават, че са в процес на създаване или изработване на планове за тези екипи. Сред компаниите, които вече са създали многофункционални ESG екипи, 98% съобщават, че екипите се срещат поне веднъж на тримесечие, а 43% – поне веднъж месечно.
Докладът установява също, че 98% от компаниите са постигнали поне известен напредък към своите цели и задачи за устойчивост през последната година, като 38% от тези с многофункционален ESG екип описват напредъка си като „значителен“ в сравнение само с 10% от тези без такива екипи.
92% от компаниите съобщават, че предприемат стъпки за активна подготовка за потенциално повишени ESG регулаторни или други изисквания за разкриване на информация, като 52% от тези с многофункционални ESG екипи твърдят, че се „подготвят обстойно сега“, в сравнение със само 24% от тези без екипи на място.
Увеличаване на отговорността на изпълнителната власт
Друга ключова констатация на проучването е увеличаването на отговорността на изпълнителната власт през последните години в надзора на изпълнителната власт върху отчитането на устойчивостта и особено повишаване на ролята на главния директор по устойчивост (CSO).
Според доклада 55% от респондентите казват, че CSO носи управленска отговорност за разкриването на ESG, в сравнение със само 42% в подобно проучване през 2022 г. Освен това 42% казват, че управленската отговорност за разкриването на ESG включва изпълнителния ръководен екип, в сравнение с 31% преди и 41% с главен юрисконсулт, увеличение от 26%.
Проучването показва също, че ръководителите очакват редица ползи от подобреното отчитане на ESG. Когато бяха помолени да изберат първите три очаквани бизнес резултата от подобреното отчитане на ESG, 53% от респондентите цитираха намален риск, следвани плътно от повишена ефективност и възвръщаемост на инвестициите с 52%, привличане и задържане на таланти с 51% и репутация на бранда с 51%.
„Създаването на специализирани ESG екипи, увеличаването на специализираните роли и инвестициите в отчитане на устойчивостта, всичко това показва стратегическа промяна към вграждане на устойчивостта в техните основни операции. Въпреки че все още съществуват предизвикателства, ангажиментът към устойчивостта става все по-очевиден, тъй като компаниите продължават да отключват потенциала на прозренията на ESG”, коментира Кристен Съливан, партньор по одит и осигуряване и лидер на пазара за устойчиво развитие и ESG в САЩ, Deloitte & Touche LLP.