Тъй като 94% от инвеститорите разчитат на ESG рейтинги поне веднъж месечно, влиянието на тези инструменти на финансовите пазари нарасна. Въпреки това, целостта на данните и последователността на тези оценки са подложени на контрол, пише esgnews.com.
Докато правителствата започват да въвеждат доброволни кодекси и разпоредби, CDP проследява и съветва политиците как да увеличат максимално въздействието.
Предизвикателства в данните и рейтингите на ESG
Съществуват значителни пропуски в начина, по който данните за ESG се събират, оценяват и сравняват. Докладът на CDP „Данни за обществено благо“ подчертава предизвикателствата в целите и методологиите, особено когато става въпрос за това как тези инструменти се използват в различни региони.
Регулаторната фрагментация е нарастваща загриженост, тъй като различните дефиниции на ESG в различните юрисдикции могат да объркат играчите на пазара. Тази фрагментация може също да попречи на прозрачността и доверието, две основни цели на политиците, които се стремят да регулират пазара.
Глобални регулаторни разработки
Различните юрисдикции са на различни етапи на прилагане на разпоредби, свързани с ESG:
Обединено кралство: Въведен е доброволен кодекс на поведение, ръководен от индустрията, като скоро се очакват нови регулаторни рамки.
Европейски съюз: В очакване на окончателното приемане на регламент, вероятно през есента на 2024 г.
Индия: SEBI въведе изменение и главен циркуляр на CRA през юли 2023 г.
Сингапур и Хонг Конг: Очакват се или наскоро са публикувани доброволни кодекси.
Япония: През декември 2022 г. JFSA създаде доброволен кодекс.
Отвъд съответствието: Ролята на ESG в бизнес ефективността
ESG рейтингите и продуктите с данни имат двойна цел: не само да подкрепят компаниите при достъпа до капитал, но и да стимулират ефективността. Тези инструменти предлагат критична представа за рисковете, възможностите и конкурентното позициониране.
Когато са научно обосновани и прозрачни, ESG рейтингите могат да насочват компаниите и финансовите институции към спазването на задължителните оповестявания, като същевременно тласкат капитала към цели за устойчивост като Парижкото споразумение.