16-та конференция на страните (COP16) по Конвенцията на ООН за борба с опустиняването (UNCCD), проведена за първи път в Рияд, успя да договори 12 млрд. долара за справяне с глобалните предизвикателства на деградацията на земята, опустиняването и сушата. Събитието, което се проведе под наслов “Нашата земя, нашето бъдеще”, подчерта нуждата от спешни действия за възстановяване на деградирали земи и подкрепа на уязвими общности.
Арабската координационна група обяви инвестиция от 10 милиарда долара до 2030 г. за справяне с тези неотложни проблеми. Фондът на ОПЕК и IsDB обещаха по 1 милиард долара, заедно със 150 милиона долара от Саудитска Арабия, съобщава esgnews.com.
„Чрез възстановяване на земята, борба с опустиняването и справяне със сушата, ние се стремим да повишим устойчивостта на най-уязвимите общности в света“, коментира Мухамад Сюлейман Ал Джасер, президент на IsDB и ръководител на Арабската координационна група.
Недостиг на инвестиции
Докладите на UNCCD показват нужда от годишни инвестиции в размер на 355 милиарда долара от 2025 г. до 2030 г., но настоящите обещания значително не достигат тази сума. Приносът на частния сектор, представляващ само 6% от необходимото финансиране, подчертава необходимостта от по-голяма ангажираност.
Въпреки предизвикателствата с финансирането, потенциалът за възвръщаемост е значителен. Възстановяването на над 1 милиард хектара деградирала земя може да генерира икономически ползи до 1,8 трилиона долара годишно, подчертавайки финансовата жизнеспособност на инвестициите за възстановяване на земята.
COP16 затвърди значението на колективните глобални действия за справяне с деградацията на земята и сушата, като подготви почвата за бъдещи усилия за преодоляване на недостига на финансиране и увеличаване на възможностите за възстановяване на земята.