21.11.2024

COP29: Страните са далеч от споразумение за финансирането на климата

Председателството на COP29 публикува в четвъртък нови варианти на основния документ, който конференцията трябва да издаде – как ще функционира финансирането на климата, предава Ройтерс.

Големият въпрос е колко пари по-богатите страни трябва да предоставят на по-бедните, за да им помогнат да се справят с изменението на климата.

Постигането на сделка обаче все още е далеч. На теория срещата вече е във финалните си часове – тя трябва да приключи по график утре. Много често обаче конференциите СОР излизат извън планираното именно, за да бъде оформена основната цел.

Новият проектодокумент показва, че остава да бъдат решени много ключови въпроси, като например коя страна по колко ще плаща.

„Далеч сме от финалната линия. Новият финансов текст представя два крайни варианта, а неприятното е, че между тях няма почти нищо общо, на което да се опрем в по-нататъшните разговори“, заяви Ли Шуо, експерт по климатичната дипломация в Института за политика на азиатското общество.

Развиващите се страни се нуждаят от най-малко 1 трилион долара годишно до края на десетилетието, за да се справят с изменението на климата, казаха икономисти на преговорите в ООН миналата седмица.

Два варианта

Проектодокументът, който в момента е 10 страници, беше намален до по-малко от половината от размера на предишната версия. След като бяха премахнати някои опции от оригиналния вариант, сега черновата обобщава противоположните позиции на блокове от развитите и развиващите се нации, създадени преди събитието.

Първият вариант се съсредоточава върху това да се гарантира, че средствата са безвъзмездни (или еквивалентни на безвъзмездни средства) и че приносът на развиващите се страни едни към други не е формално част от целта. В този вариант очевидно прозира реверанс към голям потенциален донор като Китай, който отказва да бъде изваден от групата на развиващите се страни.

Вторият вариант защитава позицията на по-богатите страни. В него е застъпена идеята да се разширят видовете финансиране, които се зачитат към крайната годишна цел, а не само грантове от развитите страни.

Сумата ще се уточни по-късно

И при двата варианта беше избегнато уточняването на общата сума пари, която държавите ще се стремят да инвестират всяка година. Вместо това е оставено място, отбелязано с „X“, което ще бъде попълнено по-късно.

„От решаващо значение е, че в текста липсва число, което определя мащаба на бъдещото финансиране на климата, което е предпоставка за добросъвестни преговори“, добавя Ли Шуо.

Това може би не беше изненадващо, тъй като ключови страни донори, включително тези в Европейския съюз, заявиха, че искат повече яснота относно структурата и базата на дарителите, преди публично да обсъждат колко биха могли да дадат.