26.11.2024

COP29 финализира член 6 от Парижкото споразумение

Председателството на COP29 взе важно решение за развитието на климатичната дипломация, а именно пълното прилагане на чл. 6 от Парижкото споразумение, което отключва международните пазари на въглеродни емисии след години на сложни преговори, пише esgnews.com.

Двупосочната стратегия на президентството преодоля техническите и политическите различия, слагайки край на дългото десетилетие чакане за надеждни, прозрачни въглеродни пазари, които ще стимулират глобалното сътрудничество за постигане на целите в областта на климата.

„Това е критичен инструмент за поддържане на 1,5 градуса в обхват. Изменението на климата е транснационално предизвикателство и член 6 ще даде възможност за транснационални решения. Защото атмосферата не се интересува къде се правят икономии на емисии“, каза президентът на COP29 Мухтар Бабаев.

Подходът на COP29

Преговорите преди COP29 бяха в застой, забавяйки активирането на механизмите, жизненоважни за международното сътрудничество. Подходът на COP29 комбинира ранно приемане на стандартите по член 6.4 и насърчаване на консенсус между страните. Тези нови насоки гарантират екологична цялост, прозрачност и приобщаване на въглеродните пазари.

„Днес отключихме едно от най-сложните предизвикателства в климатичната дипломация. Член 6 означава извеждане от експлоатация на въглищни централи, изграждане на вятърни паркове и засаждане на гори – вълна от инвестиции в развиващия се свят“, коментира водещият преговарящ на COP29 Ялчин Рафиев.

Бъдеща климатична амбиция

Тъй като член 6 вече действа, страните могат да използват спестяванията от намалените разходи за изпълнение, за да инвестират в по-голяма амбиция в областта на климата. Това идва точно навреме за следващото поколение NDCs, което трябва да се появи през февруари, и което ще помогне за постигане на глобалните климатични цели.

Насоките, приети на COP 29, ще се развиват с натрупването на опит в страните и разработчиците на проекти, осигурявайки практически, приобщаващи решения, които зачитат правата на човека и подкрепят устойчивото развитие.

„Този ​​консенсус е резултат от почти едно десетилетие неуморна работа“, отбеляза председателството на COP29, „маркирайки ключова стъпка към стабилни, висококачествени въглеродни пазари, които отприщват глобалните инвестиции в климата“.