Новата Европейска комисия обяви планове за инвестиции в размер на 4,6 млрд. евро в технологии за декарбонизация и проекти за чист водород. Средствата ще дойдат от Фонда за иновации на ЕС, събрани от Системата за търговия с емисии на ЕС (EU ETS), съобщава esgtoday.com.
Новите инвестиционни ангажименти включват две нови покани на обща стойност 3,2 млрд. евро за проекти за net zero технологии, фокусирани върху производството на компоненти за възобновяема енергия, съхранение на енергия, термопомпи и производство на водород. Проектите се оценяват въз основа на критерии, включително потенциал за намаляване на парниковите газови емисии, степен на иновация, зрялост на проекта, възпроизводимост и ефективност на разходите.
1 млрд. евро от тях са насочени към подкрепа на проекти, които могат да произвеждат иновативни батерийни клетки за електрически превозни средства или да внедряват иновативни производствени техники, процеси и технологии. Освен това Комисията обяви стартирането на ново партньорство с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за предоставяне на гаранция за заем от 200 милиона евро за програмата InvestEU от Фонда за иновации, насочена към подкрепа на иновативни проекти по европейската верига на стойността на производството на батерии.
Предвидени са и 1,2 млрд. евро за ускоряване на производството на възобновяем водород чрез Европейската Водородна банка.
Системата за търговия с емисии на ЕС
ETS е създадена през 2005 г. Системата определя цена на въглеродните емисии за ключови сектори с интензивно отделяне на парникови газове, включително производство на електроенергия и топлина, петролни рафинерии, желязо, цимент, хартия, химикали, авиация и други.
През 2023 г. законодателите на ЕС решиха да разширят обхвата на Системата за търговия с емисии, повишавайки преките намаления на емисиите, изисквани от обхванатите сектори, както и разширяване на системата до нови сектори. EU ETS сега се очаква да генерира приходи от близо 40 млрд. евро за периода 2020-2030 г.
Фондът за иновации на ЕС
Фондът за иновации е една от най-големите програми за финансиране в света за внедряване на технологии с нулево нетно потребление и един от ключовите инструменти зад индустриалния план на Европейската зелена сделка, насочен към повишаване на конкурентоспособността на индустриите в Европа и подкрепа на прехода на ЕС към климатична неутралност. Фондът е насочен към създаване на финансови стимули за компании и публични органи да инвестират в напреднали технологии с нулеви и ниски въглеродни емисии.
Европейската комисия наскоро обяви, че е избрала 85 проекта, фокусирани върху технологията за декарбонизация, които да получат 4,8 милиарда евро чрез Фонда за иновации през 2024 г.
„Както обещахме, ние вече доставяме за европейските граждани и фирми. Инвестираме 4,6 милиарда евро в подкрепа на авангардни европейски проекти в технологии с нулево нетно потребление, батерии за електрически превозни средства и възобновяем водород. В рамките на Фонда за иновации ние отново използваме приходите от системата за търговия с емисии”, коментира Вопке Хукстра, комисар по въпросите на климата, нетната нула и чистия растеж.
Европейската банка за водород
Европейската банка за водород беше създадена от Комисията през 2023 г., за да помогне за развитието на пазара за възобновяем водород. През 2022 г. Комисията обяви планове за драматично увеличаване на производството на водород в Европа и предложи водороден ускорител, предвиждащ мащабиране на вътрешното производство на възобновяем водород до 10 милиона тона, заедно с 10 милиона допълнителни тона внос на водород до 2030 г.
Съгласно тръжния процес на Hydrogen Bank, производителите на възобновяем водород могат да наддават за подкрепа под формата на фиксирана премия за килограм произведен водород, като избрани проекти получават присъдената субсидия в допълнение към пазарните приходи, които генерират от продажбите на водород, до 10 години. След като получат награда, производителите трябва да започнат да произвеждат възобновяем водород в рамките на пет години.
Търгът на Европейската водородна банка на стойност 1,2 милиарда евро бележи значително увеличение спрямо миналогодишния встъпителен търг на стойност 800 милиона евро.