Управлението на непрекъснато нарастващия обем от ESG данни е най-голямото предизвикателство за европейските компании, показва проучване на Bloomberg, проведено през 2023 г. сред 200 участници на европейските финансови пазари. Проучването обхваща респонденти от големи европейски градове, сред които Лондон, Стокхолм, Женева и Милано, и изследва различни аспекти на приоритизирането на ESG данни, предизвикателствата и настоящите практики за управление, пише esgnews.com.
Проучването установява, че изпълнението на регулаторните изисквания е основната движеща сила за достъп до ESG данни (35%), следвана от постигане на целите за климатичен риск и нулева мрежа (18%). Респондентите изразяват значителна загриженост по отношение на качеството и обхвата на докладваните от компаниите ESG данни, като 63% посочват това като най-голямото си безпокойство.
Това е особено важно, като се има предвид предстоящото прилагане на Директивата за докладване на корпоративната устойчивост (CSRD) в ЕС, което се очаква значително да увеличи количеството и качеството на докладваните данни от компаниите.
Управление на потопа от данни: предизвикателства и подходи
Според проучването, най-значимото предизвикателство за компаниите при управлението на ESG данни е да бъдете в крак с постоянното им развитие и притока на нова информация (41%). Интегрирането на тези данни със съществуващи данни за обекти и инструменти е следващото най-голямо препятствие (25%), както и изпълнението на изискванията за отчитане (18%) и управлението на емисии от множество доставчици (16%).
Трябва да се отбележи, че докато пропуските в покритието на данните представляват предизвикателства, въвеждането на нови набори от данни може да бъде много ресурсоемко, като фирмите обикновено разполагат с честотна лента за този процес само веднъж или два пъти годишно.
Централизираното управление поема водеща роля
В отговор на тези предизвикателства фирмите активно проучват различни стратегии за управление на данни. Приблизително една трета (38%) избират централизирано управление с помощта на собствени решения, докато друга една трета (32%) го делегират на отделни бизнес звена. 10% от участниците в проучването възлагат управлението на данните си на доставчици на трети страни, а 20% все още формулират своята стратегия.
Докато качеството и съпоставимостта на данните остават глобални препятствия, управлението на данни се превръща в особено важен фокус за европейските фирми“, казва Надя Хъмфрис, ръководител на решенията за устойчиви финансови данни в Bloomberg.
Тя е категорична, че за да могат компаниите ефективно да използват ESG данни при вземането на решения, ефективната организация на данните е от решаващо значение.