Ferrari ускорява прехода си към възобновяема енергия, като спира тригенераторния цех в своята фабрика в Маранело, напредвайки в усилията си за декарбонизация три месеца преди планираното, предава esgnews.com.
Решението за дезактивиране на тригенераторния цех с газово гориво, работещ от 2009 г., подкрепя ангажимента на Ferrari за 60% годишно намаление на емисиите на CO₂ от Обхват 1 и 2. Освен това потреблението на метан ще намалее със 70%, което значително намалява въглеродния отпечатък на фабриката.
„Това е исторически момент в пътя на Ferrari към въглеродна неутралност до 2030 г.“, заяви Бенедето Виня, главен изпълнителен директор на Ferrari.
Удвояване на слънчевия капацитет
За да осигури непрекъснато снабдяване с електроенергия, Ferrari ще удвои своите фотоволтаични системи от сегашните 5 MWp на 10 MWp до 2030 г. Това разширяване ще повиши дела на собствено произведената възобновяема енергия на базата в Маранело, която в момента отговаря на 40% от енергийните нужди на фабриката заедно със споразуменията за закупуване на енергия от възобновяеми източници (PPA).
Усъвършенстваните технологии поддържат енергийния преход
Ferrari обнови електрическата си инфраструктура, включително цялостно обновяване на електрическата подстанция и инсталирането на три нови 40 MVA трансформатора. Тези подобрения подкрепят интегрирането на увеличени възобновяеми енергийни източници и гарантират стабилно енергийно снабдяване.
„Това означава, че вече няма да използваме газ за производство на електроенергия в тази централа, а електроенергия от възобновяеми източници“, добави Виня, подчертавайки стратегическата промяна към устойчивост.
Непрекъснати подобрения на енергийната ефективност
През 2023 г. Ferrari намали общото си потребление на енергия с 4%, спад от 1580 TJ през 2022 г. до 1520 TJ. Това намаление е част от текущите технологични и процесни иновации, насочени към повишаване на енергийната ефективност в цялата група. Спирането на високоефективната тригенерационна инсталация бележи ключова стъпка в това пътуване.
Ангажимент за въглероден неутралитет
Цялостният подход на Ferrari включва не само приемане на възобновяема енергия, но и инсталиране на завод за горивни клетки и разработване на енергийно ефективни сгради. Тези инициативи колективно тласкат компанията към целта за въглеродна неутралност до 2030 г., демонстрирайки отдадеността на Ferrari към устойчиви операции и управление на околната среда.