06.08.2024

GRI и TNFD пускат инструмент за подобрено докладване на биоразнообразието

GRI и Работната група за свързани с природата финансови разкрития (TNFD) публикуваха съвместен ресурс за картографиране на оперативната съвместимост, който дава подробен преглед на съответствието между препоръките и показателите за разкриване на TNFD и стандартите на GRI.

През последните две години TNFD и GRI работиха в тясно сътрудничество, за да подкрепят взаимното разработване на насоки – по-специално приноса на GRI в Препоръките на TNFD, публикувани през септември 2023 г., и приноса на TNFD в наскоро публикувания Стандарт за биоразнообразие на GRI.

Te разработиха документ с насоки и таблица за съответствие, за да помогнат на 14 000 докладчици на GRI в световен мащаб да се приведат в съответствие с препоръките на TNFD и да помогнат на възприемащите TNFD в тяхното докладване за устойчивост, съгласно стандартите на GRI.

“Природните рискове са бизнес рискове, които трябва да се измерват и оповестяват по по-стабилен начин. След като прие GRI 304: Biodiversity (2016) от 2017 г. и като първата компания в Сингапур, която публикува оповестявания, съобразени с препоръките на TNFD през 2024 г., CDL разбира важността на измерването и управлението на нашите свързани с природата зависимости, въздействия, рискове и възможности за дълго време – дългосрочна устойчивост. Тъй като гледаме към приемането на новия GRI 101: Biodiversity 2024 в нашите предстоящи доклади за устойчивост, ние приветстваме оперативната съвместимост между TNFD и GRI за хармонизиране на глобалната среда за отчитане на устойчивостта”, коментира главният директор по стандартите в GRI Бастиан Бък.

Вече е налично съпоставяне на оперативната съвместимост

Картографирането подчертава високото ниво на съответствие, постигнато между препоръките и показателите на TNFD и изискванията за отчитане и точките от данни на стандартите GRI, включително:

  • Използването на последователни концепции и дефиниции, свързани с природата, включително петте преки фактора за загуба на природа и биоразнообразие, както е определено от Междуправителствената научно-политическа платформа за биоразнообразие и екосистемни услуги (IPBES).
  • Препратката и включването на подхода за същественост на GRI, фокусиран върху въздействията в препоръките и насоките на TNFD, следвайки гъвкавия подход на TNFD към съществеността. Подходът на TNFD LEAP е създаден, за да помогне на организациите да докладват в съответствие както с въздействието, така и с финансовата същественост.
  • Всички разкрития в GRI 101: Биоразнообразие 2024 са отразени в препоръките на TNFD. Всички препоръки на TNFD са отразени в стандартите на GRI, с изключение на тези, които обхващат изключително свързаните с природата рискове и идентифициране и оценка на възможности.
  • Силна последователност между основните показатели за глобално разкриване на TNFD и свързаните показатели в стандартите на GRI. Първото картографиране на секторните показатели на TNFD и съответните секторни стандарти на GRI също подчертава последователността на това ниво.
  • Подходът на TNFD LEAP – насоки за идентифициране и оценка на проблеми, свързани с природата – е споменат в GRI 101. Той посочва къде е най-вероятно да има въздействия върху биоразнообразието и да има значителни насоки и предоставя насоки за измерване на промените в състоянието на природата.
  • GRI 101 използва определенията и критериите на TNFD, когато разглежда местоположението на организацията в или близо до екологично чувствителни зони.

Tози подробен инструмент за картографиране подкрепя хиляди организации по целия свят, като им позволява безпроблемно да интегрират препоръките на TNFD, позволявайки опростено отчитане от един източник. GRI и TNFD ще продължат да си сътрудничат, за да предотвратят необходимостта от двойно отчитане и да гарантират, че организациите могат прозрачно и отговорно да разкриват своите въздействия.

“Пускането на днешното картографиране от GRI и TNFD допълнително ще подпомогне участниците на пазара, които се нуждаят или искат да докладват за техните свързани с природата зависимости и въздействия, използвайки стандартите и показателите на GRI и в съответствие с препоръките на TNFD. Очакваме с нетърпение да продължим да работим с GRI, за да предоставим ясна, практическа подкрепа на участниците на пазара в тяхната вътрешна оценка и външни отчетни нужди”, заяви Естер Ан, главен директор по устойчивост на City Developments Limited (CDL), член на работната група на TNFD и член на надзорния съвет на GRI.