30.08.2024

Lego ще използва възобновяема пластмаса за своите играчки до 2032 г.

Производителят на играчки Lego е на път да замени изкопаемите горива, използвани при производството на своите емблематични конструктори с по-скъпа възобновяема и рециклирана пластмаса до 2032 г., след като подписа споразумения с производителите, за да осигури дългосрочни доставки, съобщава Reuters.

Lego се стреми постепенно да намали съдържанието на масло в своите играчки, като плаща до 70% повече за сертифицирана възобновяема смола – суровата пластмаса, използвана за производството на тухли, в опит да насърчи производителите да увеличат производството.

„Това означава значително увеличение на разходите за производство на тухли Lego“, коментира изпълнителният директор Нилс Кристиансен пред Reuters.

По думите му компанията е на път да гарантира, че повече от половината смола, от която се нуждае през 2026 г., е сертифицирана съгласно метода на масовия баланс, подлежащ на одит начин за проследяване на устойчиви материали през веригата за доставки, в сравнение с 30% през първата половина на 2024 г.

„Със семеен собственик, ангажиран с устойчивостта, е привилегия, че можем да плащаме допълнително за суровините, без да се налага да таксуваме допълнително клиентите“, казва Кристиансен.

Употреба на биологични отпадъци

Този ход идва на фона на излишък от евтина чиста пластмаса, движен от инвестициите на големите петролни компании в нефтохимикали. Предвижда се пластмасите да стимулират търсенето на петрол през следващите няколко десетилетия.

Доставчиците на Lego използват биологични отпадъци като олио за готвене или отпадъчни мазнини от хранително-вкусовата промишленост, както и рециклирани материали, за да заменят необработените изкопаеми горива в производството на пластмаса.

Пазарът на рециклирана или възобновяема пластмаса все още е в начален стадий, отчасти защото повечето налични суровини се използват за субсидиран биодизел, който се смесва с транспортни горива.

Според Neste, най-големият световен производител на възобновяеми суровини, пластмасата на основата на изкопаеми горива е около половината или една трета от цената на устойчивите опции.

Конкурентният на Lego производител на играчки Hasbro започна да включва растителни или рециклирани материали в някои играчки, но без да си поставя твърди цели за използването на пластмаса. Mattel планира да използва само рециклирана, рециклируема или биологична пластмаса във всички продукти до 2030 г.

Около 90% от цялата пластмаса е направена от първични изкопаеми горива, според лобистката група PlasticsEurope.