КРИБ БФИЕК
ДО
МИНИСТЪРА НА ЕНЕРГЕТИКАТА
МИНИСТЪРА НА ИКОНОМИКАТА
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КЕВР
ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР НА БУЛГАРГАЗ ЕАД
ОТВОРЕНО ПИСМО
ЦЕНИТЕ НА ПРИРОДЕН ГАЗ В БЪЛГАРИЯ – ЗАПЛАХА ЗА ИКОНОМИЧЕСКАТА СИГУРНОСТ НА СТРАНАТА
Бизнесът: „Няма как да сме конкурентни и да очакваме чужди и български инвеститори да предпочетат България пред съседните страни в региона, при подобни цени на електроенергия и природен газ.“
В отворено писмо от месец февруари, КРИБ и БФИЕК изразиха очакванията на бизнеса за чувствително намаление на цената на природния газ от началото на април, поне с 22,7%. Не постъпи корекция от страна на Булгаргаз ЕАД в заявлението и индикацията е за предложено намаление от 13%, което по никакъв начин не отразява очакванията на бизнеса в контекста на развитието на цените в региона. От началото на месец март цената на природния газ в съседна Гърция падна с цели 24%. Украйна купува природния газ на цена 265USD/1000 куб.м, докато в момента у нас цената е 325USD/ 1000 куб.м. Очаква се в България след 1 април 2015г., в следствие предложението за поевтиняване с 13%, цената да се установи на 283USD/ 1000 куб.м, което ще е значително над ценовите нива в региона.
Настояваме за незабавно преразглеждане политиката на регулиране на цените на природния газ.
В допълнение искаме да ви припомним, че цените на петрола достигнаха най-ниски нива за последните 5 години, а все още няма ефективно намаление на цената на природния газ в България. В Европа се наложи практиката за спот цени на природен газ, които са пазарни и не са обвързани директно с цените на горивата. В края на месец февруари КРИБ и БФИЕК изпратиха отворено писмо до Министерството на Енергетиката, Министерството на Икономиката, КЕВР и „Булгаргаз“ ЕАД (в приложение), но проблемът не влезе в политическия дневен ред.
За пореден регулаторен период без отговор остават следните въпроси:
Защо регулираната цена на природния газ в България не реагира на спада на цената на петрола?
Защо Булгаргаз ЕАД не се възползва от възможностите за хеджиране на валутния риск?
Докога ще плащаме най-високите цени на природен газ и всички дефицити (на управление, на договори, на регулаторната рамка) ще бъдат за сметка на бизнеса?
Защо шест години след газовата криза не са реализирани интерконекторите и нямаме достъп до алтернативни доставки?
На фона на огромните разлики в цените на природния газ в съседните страни и в световен мащаб става невъзможно за българската икономика да реинвестира, да създава работни места и да бъде конкурентоспособна.
Очакваме чувствително намаление на цената на природния газ от началото на април, което да отрази развитието на цените в съседните страни.
Губим състезанието за пазари и инвестиции. Бизнесът в страната не може да си позволи липса на адекватна ценова политика съобразно регионалните реалности.
18.03.2015 год.
С уважение,
Кирил Домусчиев
Председател на УС на КРИБ
Константин Стаменов
Председател на УС на БФИЕК