12.12.2024

SLB Capturi завърши първата в света инсталация за улавяне на CO2 в завод за цимент

SLB Capturi завърши първата в света инсталация за улавяне на въглерод в индустриален мащаб в цементовото съоръжение на Heidelberg Materials в Бревик, Норвегия. Тази иновация ще позволи нулево нетно производство на цимент, като същевременно се запази качеството и здравината на продукта, пише esgnews.com.

Инсталацията, ключова част от европейския проект Longship CCS, е проектирана да улавя 400 000 метрични тона CO2 годишно и вече е готова за тестване и пускане в експлоатация. Операциите се очаква да започнат през 2025 г.

Важна крачка за циментовата индустрия

Поради високите присъщи емисии на производството на цимент, улавянето на въглерод е от съществено значение за сектора за постигане на целите за нетна нула. Заводът Brevik CCS интегрира системи за улавяне на въглерод, компресиране, топлинни системи и съоръжения за съхранение, за да намали значително емисиите.

„Този ​​проект е пример за нашия ангажимент за иновации, сътрудничество и търсене на решения, които се занимават с належащия проблем с изменението на климата. Ние сме изключително горди от отдадеността и упоритата работа на нашите екипи и партньори, които направиха това възможно”, коментира Гив Брантенберг, генерален мениджър Северна Европа в Heidelberg Materials.

Успехът на проекта идва благодарение на сътрудничеството между SLB Capturi, Heidelberg Materials и Aker Solutions.

„Постигането на този крайъгълен камък е доказателство за силата на съвместната работа и колективната решимост да окажем положително въздействие върху климата. Заводът за CCS в Brevik създава прецедент за бъдещи инициативи за улавяне на въглероден диоксид, където наученото и прозренията от този новаторски проект позволяват на други да го последват”, допълва Егил Фагерланд, главен изпълнителен директор на SLB Capturi.

Мащабиране на улавянето на въглерод

Заводът Brevik CCS е водеща инициатива по проекта Longship CCS, първата в Европа верига за създаване на стойност за улавяне, транспортиране и съхранение на промишлени емисии на СО2.

Тъй като проектът преминава във фазата на пускане в експлоатация, той служи като модел за ускоряване на декарбонизацията в индустриите, като помага да се проправи пътя за по-устойчиво бъдеще.