За първи път в ЕС френската компания Gourmey поиска разрешение за пускане на пазара на лабораторно отглеждан гъши дроб, предава Euractiv.
Молбата идва на фона на разгорещен дебат сред европейските правителства относно иновациите в храните.
На 26 юли Gourmey, базирана в Париж компания, специализирана в култивирани храни, обяви, че е подала заявление преди пускане на пазара за своя клетъчно базиран патешки продукт до органите за безопасност на храните в ЕС, Швейцария, Обединеното кралство, Сингапур и САЩ.
Водещият продукт на компанията ще бъде нов избор за любителите на гъши дроб, се казва в прессъобщение.
„Най-горният като качество сегмент винаги е бил в челните редици на хранителните тенденции, където се появяват най-вълнуващите иновации. Вече има търговски интерес към нашия първи продукт в много региони, където готвачите искат да продължат да сервират висококачествен гъши дроб“, обяви Никола Морин-Форест, главен изпълнителен директор на Gourmey.
Той добави, че очаква с нетърпение да работи с регулаторите, за да гарантира спазването на изискванията за безопасност и изрази увереност, че продуктите на компанията ще отговарят на много взискателните стандарти, определени от властите на ЕС.
Култивирано или отгледано в лаборатория месо се произвежда с помощта на проба от истински животински клетки, които растат в богата на хранителни вещества среда, образувайки мускули, мазнини и съединителни тъкани.
Култивираните продукти обикновено използват говежди фетален серум, което включва смъртта на крава и нейния ембрион, което ги прави етично проблематични за вегетарианци и вегани. Gourmey обаче твърди, че не използва никакви компоненти с животински произход по време на отглеждането.
Освен това Gourmey обяви, че е проведено външно проучване на екологичния отпечатък на компанията при мащабно производство, което показва, че той ще бъде значително по-нисък от конвенционално произведения гъши дроб.
Противоречие в ЕС
Месото, отгледано в лаборатория, се регулира в ЕС като „нова храна“, правна дефиниция, която включва продукти, които не присъстват значително в диетите на европейците преди май 1997 г. Съгласно законодателството на ЕС, компания, която иска да пусне нова храна на пазара на ЕС, трябва подадете заявление за разрешение до Европейската комисия.
Въпреки това министрите на земеделието на Франция, Италия и Австрия представиха становище през миналия януари до Съвета на ЕС, поставяйки под въпрос дали регламентът за новите храни е подходящ за култивирано месо и призовава за по-строга оценка на култивираните продукти.
Те разглеждат тези иновации като заплаха за „истинските производствени методи“ и твърдят, че EFSA, органът за безопасност на храните на ЕС, трябва да издаде специални насоки за оценка на лабораторно отгледано месо, подобни на тези, използвани за нови лекарства и фармацевтични продукти.
Становището, подкрепено и от министрите на Чехия, Кипър, Гърция, Унгария, Люксембург, Литва, Малта, Румъния и Словакия, призовава Комисията да започне обществена консултация относно месото, отглеждано в лаборатории.
Съвсем наскоро Унгария, която пое ротационното председателство на Съвета на ЕС на 1 юли, предложи дебат относно възможното отрицателно въздействие на новите храни върху европейските кулинарни традиции.